22 ژانویه

اندومتریوز

اندومتریوز چیست ؟

اندومتریوز یکی از بیماری هایی است که باعث درد پایین شکم و لگن در خانم ها می شود و همچنین ممکن است با مشکل در باروری و نازایی همراه باشد. در این بیماری به دلایل نامشخص سلول هایی از جنس لایه داخلی رحم که اندومتر نامیده می شوند، در نواحی خارج از رحم کاشته می شوند لذا این مناطق در هنگام عادت ماهیانه مانند داخل رحم شروع به خونریزی می کنند و چون این خونریزی خارج از رحم است باعث فعال شدن پاسخ های التهابی در خارج رحم شده که این مکانیسم باعث به وجود آمدن چسبندگی داخل شکم  و همچنین عوارضی شود که باعث پدید آمدن علائم اندومتريوز شود.

اندومتریوزعلائم اندومتریوز چیست ؟

بعضی از افراد مبتلا به اندومتریوز علامت ندارند ولی اغلب آن ها درد پایین شکم را ذکر می کنند که این درد می تواند به صورت های زیر باشد :

 • قبل و در طول عادت ماهیانه
 • بین عادت های ماهیانه
 • درد بعد از مقاربت جنسی
 • دردهنگام ادرار کردن یا در زمان حرکت روده ها و در هنگام مدفوع

سایر علائم به غیر از درد این بیماری شامل :

 • ناباروری و مشکلات باروری
 • این بافت می تواند در تخمدان جایگزین شود و باعث ایجاد کیست شکلاتی تخمدان شود که می توان
 • آنرا بعضی مواقع در معاینه در درمانگاه نیز  تشخیص داد.

البته باید توجه داشت که این علائم در شرایطی غیر اندومتریوز مانند عفونت لگنی نیز دیده می شود.پس  در صورت داشتن این علائم به پزشک مراجعه کنید تا پزشکان به تشخیص این بیماری بپردازند.

آیا روشی برای تشخیص اندومتریوز وجود دارد ؟

در حقیقت تست تشخیصی جهت تشخیص اندومتریوز وجود ندارد و بر اساس علائم و رد سایر تشخیص ها ، تشخیص احتمالی اندومتريوز، برای شما گذاشته می شود.

برای تشخیص قطعی باید جراحی جهت مشاهده مناطق کاشته شده اندومتریوز انجام شود و در موارد ضایعات مشکوک نمونه جهت تشخیص آزمایشگاهی و مشاهده زیر میکروسکوپ فرستاده شود که این جراحی عمدتا توسط لاپاراسکوپی تشخیصی است و در مواردی که این امکان وجود ندارد می تواند به صورت جراحی باز انجام شود. ولی این روش ها صرفا جهت تشخیص انجام نمی شود و اگر بیمار مشکلات دیگری چون کیست و نازایی دارد ، این روش ها هم برای تشخیص و هم در صورت امکان درمان انجام می شود.

اندومتریوزاندومتریوز چگونه درمان می شود ؟

روش های درمانی متعددی را جهت اندومتریوز می توان در نظر گرفت و این روش درمانی بستگی به شرایط و علائم بیمار و تصمیم وی جهت بارداری دارد. درمان هایی که می توان به این منظور انجام داد عبارتند از :

 • مسکن ها : این دارو ها درد حاصل از اندومتریوز را کنترل می کند ولی نقشی در از بین بردن اندومتريوز ندارد.
 • دارو های جلوگیری از بارداری : این دارو ها باعث از بین رفتن یا کاهش درد این بیماری می شوند ولی در بیمارانی که قصد بارداری دارند کاربرد ندارد.
 • دارو هایی که باعث جلوگیری از ایجاد سیکل های ماهیانه می شوند : این دارو ها شامل چند نوع دارو می باشند که خاصیت هورمونی دارند و با تنظیماتی که انجام می دهند باعث می شوند سیکل ماهیانه اتفاق نیفتند. مانند ترکیبات پروژسترونی ، ترکیبات موثر به غده هیپوتالاموس و غیره.

فقط نکته ای در مصرف این دارو ها وجود دارد که در بعضی از انواع، تجویز بیشتر از 6 ماه این دارو ها باعث عوارضی می شود که لازم است برای کنترل این عوارض هورمون های دیگری به درمان اضافه شوند.

در بعضی شرایط لازم است که جهت عوارض اندومتریوز درمان جراحی انتخاب شوند که بسته به شرایط بیمار و عارضه ای که قرار است درمان شود شیوه های متفاوتی در نظر قرار می گیرد. به طور مثال :

 • لاپاراسکوپی : در این روش محوطه شکم با دوربین مشاهده می شود که این روش می تواند صرفا تشخیصی و برای دیدن نقاط اندومتریوز عوارض آن چون ایجاد چسبندگی ها باشد یا می توان به وسیله این روش کیست های حاصل از اندومتريوز را برداشت یا چسبندگی ها را آزاد کرد. همچنین می توان نقاط اندومتريوز پراکنده را از بین برد تا درد بیمار کنترل شود و همچنین در بعضی شرایط رحم بیمار هم برداشته می شود.

اندومتریوزبرداشتن رحم

در صورتی که بقیه شیوه های درمانی اندومتریوز موثر نباشد، این روش درمانی به کار گرفته می شود که بسته به سن بیمار و میزان درگیری این عمل می تواند همراه برداشتن تخمدان ها و لوله ها باشد یا نباشد.

اگر در باردار شدن مشکل داشته باشم چه کار کنم ؟

در این مورد باید حتما به پزشک مراجعه کنید و با توجه به شرایطتتان و درگیری و چسبندگی در لوله ها یکی از روش های کمک باروری برای شما انتخاب شود. در مورد اندومتریوز بهتر است بدانید که اگر مبتلا به این بیماری هستید و قصد بارداری دارید باید زود اقدام کنید چون این بیماری یک بیماری پیشرونده است و باعث ایجاد چسبندگی می شود.

همچنین به علت ایجاد التهاب در فضای شکم باعث کم شدن ذخیره تخمکی می شود و این عامل باعث می شود که حتی اگر به روش های کمک باروری نیاز داشته باشید ، جواب مقتضی به این روش ها داده نشود.

به طور کلی میزان باروری در افرادی که مبتلا به اندومتریوز هستند نسبت به افرادی که این مشکل را ندارند حتی در روش های القاح مصنوعی کم است. همچنین این افراد در ریسک بیشتر سقط و عوارض بارداری هستند. لذا به افراد مبتلا توصیه می شود زودتر باردار شوند. البته تعدادی از افراد مبتلا هستند که مشکل در باردار شدن ندارند و این بیماری یک طیف است.

آیا امکان بهبود خود به خودی در این بیماری وجود دارد ؟

سیر این بیماری قابل پیش بینی نیست. بعضی از افراد مبتلا خود به خود بیماریشان غیر فعال می شود. در بعضی از افراد گرفتاری ثابت باقی می ماند و در بعضی از افراد سیر پیشرونده دارد و به تدریج علائم و گرفتاری ها بیشتر می شود.​

پاسخ

Call Now Buttonتماس با دکتر