21 مارس

تست پاپ اسمیر

تست پاپ اسمیر چیست ؟

تست پاپ اسمیر تستی است که برای پیدا کردن تغییرات اولیه سرطان دهانه رحم انجام می شود. در این روش برای دیدن دهانه رحم وسیله معاینه ای که اسپکولوم نامیده می شود، در واژن قرار گرفته و دهانه رحم در معرض دید قرار می گیرد. سپس به وسیله ابزاری چوبی شکل که اسپاچولا نام دارد یا وسیله ای مسواک مانند به نام براش، نمونه نازکی از سلول های سطحی دهانه رحم گرفته می شود.

نمونه گرفته شده یا روی لام شیشه ای کشیده شده و بوسیله اسپری مخصوص فیکس می شود یا درون محلولی قرار داده شده و جهت آزمایشگاه پاتولوژی ارسال می گردد. سپس سلول های روی لام یا سلول هایی که از محلول مایع استخراج شده اند زیر میکروسکوپ مشاهده شده و از لحاظ تغییرات سرطانی مورد ارزیابی قرار می گیرند.

تست پاپ اسمیر سلول های سرطانی یا سلول های پیش بدخیم را شناسایی می کند، بنابراین می تواند در مراحل اولیه سرطان های زنان را تشخیص و درمان کرد. البته با این روش می توان تشخیص های جزئی همچون عفونت ها ، تغییرات هورمونی ، تغییرات یائسگی را نیز تشخیص داد.

تست پاپ اسمیر

خانم ها چه زمانی باید انجام تست پاپ اسمیر را شروع کنند؟

معمولا انجام تست پاپ اسمیر از 21 سالگی در افرادی که ازدواج کرده اند توصیه می شود، اگر فرد 30 ساله یا بالاتر باشد توصیه می شود که همراه تست پاپ اسمير ، تست HPV یا تست ویروس زگیل تناسلی نیز برای احتمال ابتلا به سرطان دهانه رحم نیز انجام شود. این تست ، کو تست CO-TEST نامیده می شود. روش انجام این تست مانند تست پاپ اسمير است.

چه اقداماتی برای انجام تست پاپ اسمیر لازم است ؟

برای انجام تست نیاز به اقدام خاصی نیست، مثلا فقط برای انجام تست توصیه می شود که 48 ساعت قبل از انجام تست از دارو های واژینال استفاده نشود. مقاربت جنسی نیز انجام نشود. ولی با روش های تفسیری جدید این اقدامات لازم نیست.

همچنین اگر بیمار در روز انجام تست پاپ اسمیر عادت ماهیانه باشد، باز هم تست پاپ اسمير قابل انجام است ولی در صورت خونریزی شدید بیمار، ممکن است نمونه کافی نباشد و نیاز به انجام مجدد آن باشد.

تست پاپ اسمیرخانم ها هر چند وقت یکبار باید تست پاپ اسمیر انجام بدهند ؟

  • جواب این سوال بستگی به سن و نتیجه قبلی پاپ اسمیر و شرایط عمومی فرد دارد.
  • خانم های بین 21 تا 29 سال هر سه سال در صورت داشتن تست پاپ اسمير نرمال
  • خانم های 30 ساله و بالاتر انجام تست پاپ اسمير هر 3 سال و اگر همراه با تست HPV یا زگیل تناسلی انجام شود، هر 5 سال در صورت تست نرمال.
  • در صورتی که فرد شرایط ذیل را داشته باشد و سنش بالای 65 سال باشد، دیگر نیازی به انجام تست پاپ اسمیر نیست:
  1. عدم سیگاری بودن
  2. عدم وجود شریک جنسی جدید بعد از آخرین تست پاپ اسمير
  3. انجام مستمر تست پاپ اسمير طبق دستور تا 65 سالگی
  4. وجود 3 جواب تست پاپ اسمیر نرمال پشت سرهم
  5.  عدم وجود پاپ اسمیر غیر نرمال در 10 سال اخیر

آیا در صورتی که تحت عمل هیسترکتومی یا برداشتن رحم قرار گرفته باشم باز هم نیاز به تست پاپ اسمیر دارم؟

در صورتی که کل رحم همراه دهانه رحم برداشته شده باشد، و علت برداشته شدن آن دلایل خوش خیم باشد و قبل از انجام عمل، دهانه رحم بیمار نرمال بوده و شواهد پیش سرطانی یا سرطان دهانه رحم را نداشته باشد، نیاز به انجام تست پاپ اسمیر وجود ندارد. لذا لازم است بعد از عمل از پزشک خود بپرسید که آیا نیاز به انجام پاپ اسمر دارید یا نه. اگر رحم به طور کامل برداشته نشده باشد و دهانه رحم یا قسمتی از آن باقی مانده باشد، همچنان نیاز به انجام تست پاپ اسمير است.

آیا در صورتی که واکسن HPV را تزریق کرده باشیم باز هم نیاز به انجام تست پاپ اسمیر وجود دارد ؟

واکسن HPV بر ضد HPV های شایع ساخته شده است و فرد را در برابر سرطان دهانه رحم محافظت می کند. ولی این محافظت صد در صد نیست زیرا همه انواع  ویروسهای پرخطر وسرطان به دنبال آنها را پوشش نمی دهد و فقط انواع شایع را پوشش خواهد داد. بنابراین در صورت تزریق واکسن باز هم نیاز به انجام تست پاپ اسمير وجود دارد.

تست پاپ اسمیر

در صورتی که تست پاپ اسمير من نرمال نباشد چکار کنم ؟

تست پاپ اسمیر غیر نرمال شایع است و نباید باعث نگرانی شود، زیرا این تست اولین تستی است که انجام می شود و غیر نرمال بودن آن نشان دهنده ابتلا به سرطان نیست و نیاز به اقدامات تشخیصی بعدی است و این تست فقط یک تست غربالگری بوده و تست تشخیصی نمی باشد. بنابراین بسته به نوع غیر نرمال بودن ممکن است پزشک بار دیگر این تست را برای اثبات غیر نرمال بودن انجام دهد. بسته به سن و نوع غیر نرمال بودن تست پاپ اسمير پزشک شما می تواند اقدامات ذیل را انجام دهد :

چک تست HPV همراه انجام تست پاپ اسمير

تا اینکه ببیند آیا علاوه بر غیر نرمال بودن تست پاپ اسمير ، بیمار به انواع پر خطر HPV که برای سرطان دهانه رحم می باشد، مبتلا است یا نه.

تکرار مجدد تست پاپ اسمير

معمولا 6 تا 12 ماه دیگر انجام می شود و هدف آن این است که ببینم آیا تغییرات ایجاد شد نرمال می شوند یا نه ،که ممکن است در تکرار مجدد درخواست تست HPV نیز شود.

انجام دادن کولپوسکوپی

این تست در مقاله دیگری به همین عنوان توضیح داده شده است ولی به طور خلاصه در این تست بعد از گذاشتن وسیله معاینه دهانه رحم با محلول های خاصی رنگ آمیزی می شود و با  بزرگنمایی بالاتری دیده می شود. بنابراین نواحی غیر نرمال شناسایی شده و تحت نمونه گیری یا بیوپسی قرار می گیرد. بنابراین تشخیص دقیق پاتولوژی برای نواحی غیر نرمال گذاشته می شود.

اگر نتایج سرطان دهانه رحم یا تغییرات پیش بدخیم را نشان دهد، درمان های موثری وجود دارد. هدف از این تست ها تشخیص زودهنگام سرطان است و در صورت تشخیص زود هنگام درمان کاملا موثر و در حد 100 درصد می باشد.​

پاسخ

Call Now Buttonتماس با دکتر