28 ژانویه

درد مزمن لگن

درد مزمن لگن چیست ؟

درد مزمن لگن دردی است که در قسمت تحتانی شکم حس می شود و حداقل 6 ماه یا بیشتر طول کشیده است. علت این درد اغلب درگیری ارگان های تناسلی است ولی ممکن است به خاطر درگیری روده ها یا مثانه هم باشد.

علل درد مزمن لگنی چیست ؟

این علل می توانند متنوع باشند که بعضی از این عوامل عبارتند از :

درد مزمن لگن

آندومتریوز

این مشکل زمانی ایجاد می شود که سلول هایی از جنس سلول های داخل رحم که آندومتر نامیده می شوند، در مکان هایی به جز رحم کاشته می شود و باعث ایجاد علائم می شوند. بانوانی که به این بیماری مبتلا هستند معمولا درد شدیدی هنگام عادت ماهیانه دارند. همچنین معمولا در باروری دچار مشکل هستند.

بیماری التهابی لگن یا PID :

این بیماری اغلب به علت عفونت هایی که از طریق رابطه جنسی منتقل می شوند به وجود می آید و معمولا یک پروسه عفونت ایجاد می شود و با توجه به نوع عفونتی که ارگان های لگنی را درگیر می کند، ممکن است باعث عوارضی مثل چسبندگی لوله ها شود که باعث ایجاد مشکل در باروری و نازایی می شود. البته سایر عوامل عفونی که از طریق جنسی منتقل نمی شوند نیز می توانند باعث این مشکل شوند ولی شیوع این موارد به نسبت کمتر است.

سندروم روده تحریک پذیر یا IBS:

در این بیماری گیرنده های عصبی روده درگیر می باشند و این باعث تحریک پذیر بودن روده این افراد در مقایسه با افراد دیگر می شود. لذا این افراد در حرکات معمولی روده احساس درد دارند. این افراد به طور متناوب دچار اسهال و یبوست می شوند.

سندروم درد مثانه یا سیستیت بینابینی

در این مشکل معمولا افراد به پر شدن مثانه حساس ترند و در پر شدن مثانه احساس درد می کنند و وقتی مثانه خالی می شود احساس بهتری دارند ، لذا مجبورند قبل از اینکه این حالت ایجاد شود مثانه خود را خالی کنند.

درد عضلات کف لگن

لگن برای حفاظت از ارگان های خود دارای عضلات مختلفی است. این درد زمانی ایجاد می شود که عضلات کف لگن به علتی درگیر شوند و ایجاد درد و التهاب می کنند.

درد مزمن لگن

فیبرومیالژی

بیماری است که عضلات دیگر بدن نیز علاوه بر عضلات کف لگن درگیر می شوند و به صورت درد و خستگی مزمن عضلانی تظاهر می کنند ولی در بعضی نقاط مشخص این درد بیشتر است که به این نقاط حساسه می گویند.

میوم های رحمی

معمولا میوم ها خود را به صورت درد لگنی نشان نمی دهند مگر اینکه بزرگ شده و باعث احساس سنگینی و فشار به عضلات و احشای مجاور شوند.

کیست های تخمدانی

کیست های تخمدانی حتی اگر سایز آن ها خیلی بزرگ هم باشد می توانند با درد همراه نشوند. زیرا معمولا کیست ها وقتی بزرگی می شوند به داخل اعضای شکم می روند و به لگن فشار نمی آورند. ولی اگر کیست ها دچار پیچ خوردگی شوند یا درونشان دچار خون ریزی شود با علائمی چون درد لگن ممکن است تظاهر کنند.

آیا آزمایشی برای تشخیص علت درد لگن وجود دارد ؟

آزمایش مشخصی برای تشخیص وجود ندارد و پزشک با توجه به شرح حال نکاتی که در معاینه لگن بدست می آورد برای تشخیص، ارزیابی های مختلفی را انجام می دهد که می تواند به صورت آزمایش ادرار یا خون باشند یا شامل روش های زیر باشند :

سونوگرافی

در این روش از امواج صوتی برای تشخیص ارگان های درونی استفاده می شود و می توان با آن مثلا وجود کیست ، مایع آزاد و غیره را در لگن شناسایی کرد.

لاپاراسکوپی

در مواردی که علی رغم اقدامات انجام شده جهت تشخیص و درمان هنوز به نتیجه ای جهت تشخیص علت درد لگن نرسیده ایم ، این روش برای دید مستقیم داخل شکم با دوربین های مخصوص و تشخیص علت درد به کار می رود.

درد مزمن لگندرد مزمن لگنی چگونه درمان می شود ؟

بسته به علت تشخیص داده شده این درمان ها متفاوت می باشد :

 • مسکن ها
 • دارو های جلوگیری از بارداری مثلا در اندومتریوز
 • تغییر رژیم غذایی و انتخاب غذای سازگار مثلا در سندروم روده تحریک پذیر
 • فیزیوتراپی عضلات لگنی در موارد درگیری عضلات لگنی
 • مشاوره های روانی جهت کم کردن و تطابق با درد. مثلا در فیبرومیالژی
 • جراحی در مواردی که علت آناتومیکی مثل کیست و میوم یا آندومتریوز وجود داشته باشد.
 • در بعضی موارد نیز روش های کنترل دردی که اکنون وجود دارد می تواند کمک کننده باشد که از جمله این روش ها می توان به روش های ذیل اشاره کرد.
 • مراجعه به متخصص درد واستفاده از دارو های آن ها
 • طب سوزنی
 • وسایلی که با استفاده از فشار و لرزش الکتریکی باعث بهبود درد می شوند. مانند دستگاه TENES
 • استفاده از روش های بیولوژیک که در حقیقت روش کنترل درد به وسیله کمک از ماهیچه ها می باشد.
 • استفاده از تکنیک ها و روش های آرامبخشی ( ریلکسیشن )​

پاسخ

Call Now Buttonتماس با دکتر