Warning: get_current_user() has been disabled for security reasons in /home/drnedaka/public_html/wp-content/plugins/wp-letsencrypt-ssl/freemius/includes/class-fs-logger.php on line 89

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/drnedaka/public_html/wp-content/plugins/wp-letsencrypt-ssl/freemius/includes/class-fs-logger.php:89) in /home/drnedaka/public_html/wp-includes/functions.php on line 6029
روش های جلوگیری از بارداری | متخصص زنان ، زایمان و نازایی | دکتر ندا کاظمی
17 آوریل

روش های جلوگیری از بارداری

روش های جلوگیری از بارداری چیست ؟

روش های جلوگیری از بارداری : روش های جلوگیری به مجموعه روش هایی می گویند که فرد علی رغم مقاربت باردار نمی شود. روش های مختلفی برای این کار از جمله روش های دارویی ، استفاده از وسیله و روش های جراحی وجود دارد. بعضی از روش ها طولانی مدت و مادام العمر و بعضی دیگر در هر مقاربت باید استفاده شوند که با توجه به شرایط فرد و تصمیم وی جهت بارداری یکی از روش ها مورد استفاده قرار می گیرد.

روش های جلوگیری از بارداریکدام روش جلوگیری را باید انتخاب کنم؟

می توانید با مشورت پزشک و در نظر گرفتن موارد ذیل یکی از روش ها را استفاده کنید:

 1. اثر بخشی روش :هیچ روش صد در صدی جهت جلوگیری ازبارداری وجود ندارد ولی بعضی از روش ها بهتر از سایر روش ها هستند.
 2. زمان استفاده از آن کی باشد؟ بعضی از روش های جلوگیری مانند قرص های جلوگیری باید روزانه مصرف شوند اما بعضی دیگر هم فقط وقتی مقاربت دارند استفاده می شوند. مثلاً کاندوم ها.
 3. استفاده از آن چقدر آسان است؟
 4. عوارض جانبی چیست ؟
 5. قیمت آن چقدر است ؟
 6. آیا قصد بارداری مجدد در آینده را دارید ؟ بعضی از روش های جلوگیری دائمی هستند و بعضی از آن ها فقط مدتی کاربرد دارند.
 7. کی قصد بارداری مجدد دارید ؟ بعد از استفاده از بعضی روش ها بلافاصله بعد از قطع روش باردار می شوید ولی در بعضی دیگر از روش ها مدتی طول می کشد تا باروری خود را بدست آورید.
 8. آیا همراه جلوگیری از بارداری می خواهید از عفونت ها نیز جلوگیری شود؟

در بین روش های جلوگیری از بارداری فقط کاندوم زنانه و مردانه باعث کاهش ریسک عفونت های منتقله از راه جنسی می شوند.

انواع روش های جلوگیری چیست و چگونه باعث جلوگیری از بارداری می شوند؟

روش های جلوگیری از بارداری از راه های مختلف باعث جلوگیری از بارداری می شوند و تاثیرات متفاوت دارند که اشاره می شود:

روش های جلوگیری از بارداری

 • روش های دائمی :

بستن لوله های رحمی و بستن لوله های آقایان که به ترتیب توبکتومی و وازکتومی نامیده می شوند روش هایی هستند که بوسیله جراحی انجام می شوند و معمولا تاثیر آن ها دائمی است.

 • روش های جلوگیری طولانی مدت :

استفاده از روش هایی مثل دستگاه داخل رحمی یا IUD یا وسایل کاشتنی داخل پوستی ( این روش در ایران وجود ندارد و در حقیقت یک روش هورمونی است)

 • روش های جلوگیری بارداری هورمونی

مانند استفاده از قرص های جلوگیری ، قرص های شیردهی و آمپول های یک ماهه و سه ماهه.

 • روش های جلوگیری حین مقاربت

مانند دیافراگم و کاندوم و استفاده از ترکیبات اسپرم کش

روش های جلوگیری از بارداری طبیعی

 1. خروج آلت : در این روش قبل از انزال آلت مردانه از واژن خارج می شود. که البته روش مطمئنی نیست زیرا گاهی در مایعی که قبل از انزال خارج می شود اسپرم وجود دارد.
 2. آگاهی از تقویم باروری : در این روش با توجه به سیکل ماهیانه خانم زمان باروری و تخمک گذاری خود را پیش بینی می کند و در آن زمان از مقاربت جلوگیری کرده یا در این زمان از کاندوم استفاده می کند. ( برای مطالعه بیشتر این مورد به مبحث آیا من تخمک گذاری دارم مراجعه کنید. )
 3. شیردهی : شیردهی میزان باروری فرد را کاهش می دهد که به عنوان یک روش پیشگیری تلقی می شود. ولی این روش زمانی کارآیی خوبی دارد که شیر تنها روش تغذیه نوازد باشد و نوزاد به طور منظم از شیر تغذیه شود والا روش خوبی برای جلوگیری نیست.

اگر با روش جلوگیری مورد استفاده ام دچار مشکل شوم چکار کنم؟

مشکل خود را با پزشکتان در میان بگذارید و راه حل را از ایشان سوال کنید. در اکثر موارد عوارض ایجاد شده با روش های پیشگیری بعد از چند ماه که بدن با آن ها تطابق پیدا می کند از بین می رود.

در ادامه هر روش به طور مجزا توضیح داده خواهد شد و مزایا و معایب هر کدام عنوان می شود.

پاسخ

نه − 1 =

Call Now Buttonتماس با دکتر