03 فوریه

سقط مکرر

سقط مکرر چیست ؟

از دست رفتن حاملگی زیر 20 هفته جنین را سقط می گویند و حال اگر سه سقط چه به صورت متوالی و چه با فاصله زایمان بینشان تکرار شود واژه سقط مکرر اطلاق می گردد.

علت سقط مکرر چیست ؟

علت سقط مکرر می تواند متنوع باشد که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره نمود.

سقط مکرر

  • اشکالات کروموزومی

کروموزوم محتوی اصلی سلول است که حاوی ژن های انسان می باشد و هر کروموزوم ممکن است شامل هزار ان ژن باشد. ژن ها فعالیت های هر موجود زنده را کنترل می کنند و اختلال در آن ها باعث اختلال در عملکرد و ساختار موجودات می شود. اختلالات کروموزومی معمولا بر مبنای شانس ایجاد شده و این اختلالات می توانند ناشی از افزایش یا کاهش تعداد کروموزوم ها یا حذف شدن و اضافه شدن ژن های داخل کروموزوم ها باشند. این اختلالات کروموزومی می توانند در روند تقسیم سلولی تخم  ایجاد شوند یا اینکه این نقص می تواند در کروموزوم های پدر یا مادر جنین باشد و به جنین منتقل شود. این اختلالات در سلول های پدر و مادر با افزایش سن، افزایش می یابد لذا احتمال بروز اختلالات کروموزومی در مادران با سن بالا بیشتر است.

  • شرایطی که باعث تغییر شکل حفره داخل رحم می شود

مانند سپتوم های رحمی یا نارسایی دهانه رحم که باعث نارسایی درنگه داشتن محصولات حاملگی میشود.

  • اختلالات اتوایمیون مادری

اختلالات اتوایمیون اختلالاتی هستند که در آنها سلول های خودی به عنوان غریبه شناخته می شوند لذا سیستم ایمنی افراد واکنش نشان داده و باعث پاسخ های التهابی می شود. در صورتی که این اختلال وجود داشته باشد جنین به عنوان موجود غریبه شناخته شده و بدن نسبت به آن واکنش نشان داده و باعث دفع آن میشود.

  • سایر اختلالات مادر

بیماری های دیابت، تیروئید، مشکلات مربوط به انعقاد خون و اختلالات هورمونی در مادر هم می توانند باعث سقط مکرر شوند.

علی رغم علل مطرح شده مواردی هم وجود دارند که ما علت سقط مکرر را پیدا نمی کنیم و این سقط ها به عنوان سقط مکرر غیر قابل توجیه تلقی می شوند.

روش های تشخیصی که جهت سقط مکرر درخواست می شود شامل چه چیز هایی است ؟

  • اخذ شرح حال

در شرح حال، بارداری های قبلی، عادت ماهیانه و بیماری های قبلی مادر پرسیده می شود.

  • انجام معاینه

شامل معاینه لگنی می باشد.

  • آزمایش خون

این آزمایش ها شامل آزمایش هایی جهت ارزیابی سیستم ایمنی، سیستم انعقادی و ارزیابی هورمونی می باشند. همچنین بیماری های مادر از جمله دیابت و تیروئید نیز ارزیابی می شود.

  • روش های تصویر برداری

در این روش شکل رحم بررسی می شود. این اقدام در مرحله اول ممکن است شامل یک سونوگرافی ساده باشد. با توجه به شک بالینی می توان درادامه سونوگرافی سه بعدی ، سونوگرافی همراه با ماده حاجب ، MRI یا  هیستروسکوپی را برای ارزیابی حفره داخلی رحم انجام داد.

  • ارزیابی کروموزومی مادر و پدر و در بعضی مواقع محصولات سقط شده حاملگی.

البته قبل از انجام این تست مشاوره ژنتیک انجام می شود تا مشاور بررسی کند که لازم به انجام چه تست ژنتیکی متناسب می باشد.

  • تست های اختصاصی دیگر

که با توجه به شک بالینی و شرایط فرد انجام می شود.

سقط مکرر چگونه درمان می شود؟

اگر علت سقط مکرر پیدا شود ، با برطرف کردن  عامل آن می توان جلوی سقط را گرفت. مثلا اختلالات کروموزومی با تلقیح مصنوعی و انتخاب جنین سالم از لحاظ ژنتیکی اصلاح میکنندیا در صورت اختلال شکل حفره رحمی اصلاح شکل در صورت امکان مثلا برداشتن سپتوم های رحمی  در موارد وجود سپتوم یا دیواره اضافی یا انجام سرکلاژ در موارد نارسایی دهانه رحم می توان از سقط جلوگیری کرد.

سقط مکررآیا روشی وجود دارد که خودم بتوانم از سقط جلوگیری کنم ؟

در حال حاضر روش اثبات شده ای که شما بتوانید با استفاده از آن از سقط جلوگیری کنید وجود ندارد و باید به پزشک مراجعه کرد تا علت ها بررسی شوند. ولی با پرهیز از مصرف الکل ، سیگار ، کافئین ، کاهش وزن و سایر دارو هایی که می توانید در مورد آن ها از پزشکان سوال کنید ، احتمال سقط پایین می آید.

آیا اگر سابقه سـقط مکرر دارم می توانم روزی بچه دار شوم ؟

اکثر افرادی که این سابقه را دارند می توانند صاحب فرزند شوند. بنابراین این افراد بهتر است به پزشک مراجعه کرده تا اقدامات لازم انجام شود. همچنین در طی بارداری هم این افراد باید مراقبت شوند تا دیگر این تجربه ناموفق را نداشته باشند. در زمینه سقط مکرر بهتر است به فوق تخصص نازایی مراجعه داشته باشید.

آیا هرگز پشتیبانی برای افرادی که دارای سـقط مکرر هستند وجود دارد که این افراد مشکلات خود را با آن ها مطرح کنند و به اشتراک بگذارند ؟

از آنجا که این مشکل بار روانی زیادی را به زوج ها تحمیل می کند و برای اکثر زوج ها این مشکل ،مشکل تطابقی ایجاد می کند، در بسیاری از مراکز مربوط به ارزیابی سقط مکرر ، پیشتیبان هایی جهت این افراد طراحی شده که در طی بارداری مادران می توانند از راهنمایی آنها برخوردار شوند و بار عاطفی و روانی این مشکل با در میان گذاشتن مشکلاتشان با این افراد کمتر شده و این افراد میتوانند باداری کم استرسی داشته باشند.​

پاسخ

Call Now Buttonتماس با دکتر