13 نوامبر

علل ناباروری در مردان

علل ناباروری در مردان

علل ناباروری در مردان : حدود 15 درصد زوجها نابارور هستند. این بدان معنی است که آنها نمیتوانند باردار شوند، حتی اگر به مدت یک سال یا بیشتر رابطه جنسی مرتبی داشته باشند. در نیمی از این زوج ها، ناباروری مرد نقش مهمی دارد. ناباروری مردان به علت تولید اسپرم کم ، عملکرد اسپرم غیر طبیعی یا انسداد است که مانع از تحویل اسپرم می شود. بیماری ها، صدمات، مشکلات سلامتی مزمن، انتخاب شیوه زندگی و سایر عوامل می تواند نقش مهمی در ناباروری مردان ایفا کند.

علل ناباروری در مردان چیست ؟

چهار علت اصلی ناباروری در مردان وجود دارد:

 1. اختلال هیپوتالاموس یا هیپوفیز (1-2٪)
 2. اختلال گناد یا بیضه(30-40٪)
 3. اختلال انتقال اسپرم (10-20٪)
 4. علل ناشناخته (40-50٪)

باروری مردان یک فرایند پیچیده است. برای اینکه همسر خود را باردار کنید، باید موارد زیر اتفاق بیفتد:

1- اختلالات مربوط به اسپرم

باید اسپرم سالم تولید کنید.

اسپرم باید به منی منتقل شود.

علل ناباروری در مردان

نیاز به اسپرم کافی در مایع منی وجود دارد:

اگر تعداد اسپرم در مایع منی کم باشد، احتمال اینکه یکی از اسپرم ها تخمک را بارور کند، کاهش می یابد. تعداد کم اسپرم کمتر از 15 میلیون اسپرم در هر میلی لیتر اسپرم یا کمتر از 39 میلیون در هر انزال است.

اسپرم باید عملکرد مناسبی داشته باشد و بتواند حرکت کند:

برخی از عواملی که میتواند باروری مردان را تحت تاثیر بگذارد عبارتند از:

 • واریکوسل

واریکوسل تورم رگهایی است که بیضه را تخلیه می کنند. این شایع ترین علت برگشت پذیر ناباروری مردان است. گرچه دليل دقیق این مسئله که واريکوسل باعث ناباروري است ناشناخته است، ممکن است این مسئله به تنظيم دماي غير طبيعي بيضه مرتبط باشد. واریکوسل باعث کاهش کیفیت اسپرم می شود. درمان واریکوسل می تواند تعداد اسپرم ها و عملکرد را بهبود بخشد و در هنگام استفاده از تکنیک های باروری کمکی مانند لقاح آزمایشگاهی به طور بالقوه می تواند نتایج را بهبود بخشد.

علائم احتمالی : اکثر مردان علائم ندارند، اما ممکن است برخی از دردهای ناخوشایند، بخصوص پس از نشستن، ایستادن یا تمرین برای مدت زمان طولانی، مشاهده شود. (پزشک شما می تواند با انجام معاینه فیزیکی یا اولتراسوند، واریکوسل را تشخیص دهد.)

راه حل های ممکن: جراحی برای ترمیم واریکوسل، تلقیح داخل رحمی (IUI) یا لقاح آزمایشگاهی (IVF) با یا بدون تزریق اسپرم داخل سیتوپلاسمی (ICSI).

 • عفونت

برخی از عفونت ها می توانند با تولید اسپرم یا سلامت اسپرم تداخل داشته و یا باعث بروز زخم هایی شوند که عبور اسپرم را تحت تاثیر قرار دهند.این عوامل شامل التهاب اپیدیدیم (اپیدیدیمیت) یا بیضه ها (ارکیت، در راس این عفونت به  اوریون میتوان اشاره داشت ) و برخی از عفونت های منتقله از راه جنسی، مانند سوزاک و.. است. اگرچه بعضی از عفونت ها می توانند باعث آسیب دائمی بیضه شوند، در بیشتر موارد اسپرم ها قابل بازیابی هستند.

 2- مسائل مربوط به انزال.

برگشت رو به عقب انزال زمانی اتفاق می افتد که مایع منی در حین ارگاسم وارد مثانه می شود و وارد نوک آلت تناسلی نمی شود. شرایط مختلف بهداشتی می تواند منجر به عقب نشینی انزال، از جمله دیابت، آسیب های ستون فقرات، داروها و جراحی مثانه، پروستات یا مجرای ادرار شود. برخی از مردان مبتلا به صدمات نخاعی یا بیماری های خاص نمی توانند انزال داشته باشند، اما اسپرم هنوز تولید می کند. اغلب در این موارد اسپرم هنوز برای استفاده در تکنیک های کمک باروری قابل بازیابی است.

علل ناباروری در مردان

علائم احتمالی: معمولا نشانه ای وجود ندارد، اما اگر برگشت انزال داشته باشید، ممکن است بعد از ارگاسم متوجه ادرار مات شوید.

راه حل های ممکن: IUI یا جراحی برای رفع انسداد، عمل معکوس وازکتومی، یا برداشت اسپرم برای IVF

 • آنتی بادی که به اسپرم حمله می کند

آنتی بادی های ضد اسپرم، محصولات سیستم ایمنی هستند که به اشتباه اسپرم را به عنوان مهاجم های مضر شناسایی می کنند و تلاش می کنند آنها را از بین ببرند.

علائم احتمالی: هیچی.

راه حل های ممکن: IVF با ICSI (بارداری با روش میکرواینجکشن (ICSI)) درمان اصلی است.

 • تومور

سرطان ها و تومورها می توانند به طور مستقیم بر اندام های تولید مثل مردانه، از طریق غده هایی که هورمون های مربوط به تولید مثل را از جمله غده هیپوفیز آزاد می کنند، تأثیر بگذارد. در برخی موارد، جراحی، اشعه یا شیمی درمانی برای درمان تومورها می تواند بر باروری مردان تأثیر بگذارد.

 • بیضه پایین نیامده

در بعضی از مردان، در طی رشد جنین، یک یا هر دو بیضه از شکم به داخل کیسه ای که به طور طبیعی حاوی بیضه ها (اسکروتوم) است، وارد نمی شود،لذا در محوطه گرم شکم مانده و باعث کاهش باروری میشود،برای جلوگیری از کاهش باروری لازم است در بدو تولد نوزاد پسر تحت معاینه قرار گرفته و در صورتی که این مشکل را داشته باشد تحت جراحی سریعتر برای کاهش عوارض قرار گیرد.

علل ناباروری در مردان

 • عدم تعادل هورمونی

ناباروری می تواند ناشی از اختلالات بیضه ها و کاهش تستسترون یا اختلالاتی باشد که بر سیستم های هورمونی دیگر نظیر هیپوتالاموس، هیپوفیز، تیروئید و غدد آدرنال تأثیر می گذارد.

 • نقص لوله هایی که اسپرم را حمل می کنند

لوله های مختلف اسپرم را حمل می کنند. آنها می توانند به علل مختلف، از جمله آسیب ناخواسته از جراحی، عفونت های قبلی، تروما یا رشد غیرطبیعی باشد.

 • نقص های کروموزومی

اختلالاتی مانند سندرمKlinefelter   که در آن مرد با دو کروموزوم X و یک کروموزوم Y (به جای یک X و یک Y ) متولد شده است، باعث رشد غیر طبیعی اندام تولید مثل مرد می شود. سایر سندرم های ژنتیکی مرتبط با ناباروری عبارتند از: فیبروز کیستیک، سندرم کالمن و سندرم کارتاژنر.

 • مشکلات جنسی مقاربت

این مشکلات می تواند شامل مشکلات نگهداری یا حفظ نعوظ کافی برای رابطه جنسی (اختلال نعوظ)، انزال زودرس، مقاربت دردناک، اختلالات تشریحی مانند داشتن مجرای باز زیر آلت تناسلی (هیپوسپادیا) یا مشکلات روانی یا روابطی که با رابطه جنسی تداخل ایجاد میکنند، باشد .

 • بیماری سلیاک

اختلال گوارشی ناشی از حساسیت به گلوتن، بیماری سلیاک می تواند باعث ناباروری مردان شود. باروری ممکن است پس از اتخاذ رژیم غذایی بدون گلوتن بهبود یابد.

 • برخی از داروها

جایگزینی تستوسترون، استفاده طولانی مدت از استروئید آنابولیک( که استفاده از ان در بدنسازها شایع تر است)، داروهای سرطانی (شیمی درمانی)، داروهای ضد قارچی خاص و بعضی داروهای دیگر می توانند تولید اسپرم را کاهش دهند و باعث کاهش تولید باروری مردان شود.

 • جراحی های قبلی

برخی از جراحی ها ممکن است مانع از وجود اسپرم در انزال شود، از جمله وازکتومی، جراحی بیضه، عمل جراحی پروستات و جراحی های بزرگ شکمی که برای سرطان های بیضه و روده انجام می شود. در اغلب موارد، جراحی برای معکوس کردن این انسداد یا بازیابی اسپرم از اپیدیدیم و بیضه ها انجام می شود.

علل ناباروری در مردان

3- علت های محیطی در ناباروری

قرار گرفتن در معرض بعضی عناصر محیطی خاص مانند گرما، سموم و مواد شیمیایی می تواند تولید اسپرم یا عملکرد اسپرم را کاهش دهد. علل خاص عبارتند از:

مواد شیمیایی صنعتی. قرار گرفتن در معرض بنزن، تولوئن، زایلول، آفت کش ها، علف کش ها، حلال های آلی، مواد نقاشی و سرب ممکن است به تعداد کم اسپرم کمک کند.

قرار گرفتن در معرض فلزات سنگین. قرار گرفتن در معرض سرب و دیگر فلزات سنگین ممکن است موجب ناباروری شود.

پرتو یا اشعه ایکس. قرار گرفتن در معرض تابش می تواند تولید اسپرم را کاهش دهد، گرچه اغلب در نهایت به حالت عادی باز می گردد. با دوزهای بالایی از تابش، تولید اسپرم میتواند به طور دائم کاهش یابد.

گرم شدن بیش از حد بیضه ها. دمای بالا باعث کاهش تولید و عملکرد اسپرم می شود. اگر چه مطالعات محدودی انجام شده است، استفاده مکرر از سونا یا حمام های داغ ممکن است موقتا میزان اسپرم شما را کاهش دهد.

نشستن طولانی مدت، پوشیدن لباس های تنگ و یا کار با لپ تاپ برای مدت زمان های طولانی ممکن است دمای بدن را افزایش داده و باعث کاهش تولید اسپرم شود.

4- سلامت، شیوه زندگی و سایر علل

برخی از علل دیگر ناباروری مردان عبارتند از:

 • مصرف مواد مخدر غیرقانونی

استروئیدهای آنابولیک که باعث تحریک قدرت عضلانی و رشد می شوند باعث کاهش بیضه ها و کاهش تولید اسپرم می شوند. استفاده از کوکائین یا ماری جوانا ممکن است به طور موقت تعداد و کیفیت اسپرم شما را نیز کاهش دهد.

علل ناباروری در مردان

 • مصرف الکل

نوشیدن الکل می تواند سطح تستوسترون را کاهش دهد، باعث اختلال نعوظ و کاهش تولید اسپرم شود. بیماری کبد ناشی از نوشیدن بیش از حد ممکن است منجر به مشکلات باروری شود.

 • سیگار کشیدن

مردانی که سیگار می کشند ممکن است تعداد اسپرم پایین تری نسبت به کسانی است که سیگار نمی کشند داشته باشند.

 • استرس احساسی

استرس می تواند با هورمون های خاص مورد نیاز برای تولید اسپرم تداخل داشته باشد. استرس عاطفی شدید یا طولانی، از جمله مشکلات باروری، می تواند میزان اسپرم شما را تحت تأثیر قرار دهد.

 • وزن

چاقی می تواند باروری را به روش های مختلفی تحت تاثیر قرار دهد، از جمله تاثیر مستقیم بر اسپرم و ایجاد تغییرات هورمونی که باعث کاهش باروری مردان می شود. مشاغل خاصی از جمله جوشکاری و یا مواردی که شامل نشست طولانی مدت، مانند رانندگی کامیون هستند، ممکن است با خطر ناباروری همراه باشد.

و در نهایت افزایش سن که باعث کاهش کیفیت اسپرم و کاهش تعداد و شکل و حرکت نرمال میشود.

پاسخ

Call Now Buttonتماس با دکتر