Warning: get_current_user() has been disabled for security reasons in /home/drnedaka/public_html/wp-content/plugins/wp-letsencrypt-ssl/freemius/includes/class-fs-logger.php on line 89

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/drnedaka/public_html/wp-content/plugins/wp-letsencrypt-ssl/freemius/includes/class-fs-logger.php:89) in /home/drnedaka/public_html/wp-includes/functions.php on line 6029
غربالگری سرطان پستان | متخصص زنان ، زایمان و نازایی | دکتر ندا کاظمی
27 آوریل

غربالگری سرطان پستان

غربالگری سرطان پستان به چه صورت است؟

غربالگری سرطان پستان : همانطور که می دانید سرطان پستان یکی از شایع ترین سرطان های زنان است لذا انجام غربالگری برای تشخیص زودرس آن مهم است. بوسیله این غربالگری مراحل اولیه این سرطان قبل از علامت دار شدن تشخیص داده می شود لذا قابل درمان تر می باشد. یکی از روش هایی که برای غربالگری وجود دارد ، استفاده از اشعه ایکس در تصویر برداری پستان است که ماموگرافی نامیده می شود. غربالگری باعث تشخیص زودرس و به دنبال آن کاهش مرگ و میر بیماری می شود.

چه کسانی باید از لحاظ سرطان پستان غربالگری شوند؟

توصیه های مختلفی جهت غربالگری وجود دارد و غربالگری بسته به اینکه برای این مشکل پر خطر تلقی شوید یا کم خطر متفاوت است.

غربالگری با ماموگرافی معمولاً از سن 40 سالگی شروع می شود ولی در افراد پرخطر یعنی افرادی که دارای بستگانی هستند که به این بیماری در سن پایین تری دچار شده اند یا اینکه دارای ژن مثبت از لحاظ سرطان پستان هستند این غربالگری با ماموگرافی زودتر شروع می شود. مثلا پنج سال قبل از سن جوانترین فرد مبتلا. غربالگری معمولاً تا سن 75 سالگی سالیانه ادامه می یابد مگر در افرادی که از لحاظ سلامتی انتظار می رود طول عمرشان بیشتر از 10 سال در این زمان باشد یعنی بیشتر از 85 سال عمر کنند.

فواید انجام غربالگری چیست؟

باعث می شود که بیماری در مراحل اولیه و قابل درمان تشخیص داده شود لذا مرگ و میر ناشی از این بیماری کمتر می شود.

غربالگری سرطان پستان

مشکلات غربالگری با ماموگرافی در مورد سرطان سینه چیست؟

مشکلات کاذب : در مواردی خصوصاً در افراد زیر 50 سال ممکن است شواهدی نشان داده شود که مبنی بر بدخیمی است که در نمونه گیری تایید نمی شود و به علت این خطای ماموگرافی باعث نگرانی و انجام کار های غیر لازم می شویم.

عدم تشخیص قطعی بدخیمی : ماموگرافی شواهدی در بدخیمی ممکن است نشان دهد ولی تشخیص باید با نمونه گیری قطعی شود ، بنابراین هر ماموگرافی مشکوکی مبنی بر بدخیمی نیست.

دریافت اشعه : در این روش تحت تاثیر اشعه ایکس که میدانید خطرناک است قرار می گیریم ولی مطالعات نشان داده اند که میزان اشعه دریافت شده در ماموگرافی کم است و خطر چندانی ندارد.

ماموگرافی چگونه انجام می شود؟

برای این کار از شما خواسته می شود که خود را تا کمر برهنه کنید سپس قبل از عکس گرفتن، هر پستان داخل وسیله ای گذاشته می شود که باعث باز شدن بافت های پستان و نازک کردن ضخامت آن می شود که باعث می شود پستان ها زیر اشعه ایکس نمایان شوند.

در یک ماموگرافی معمولی از هر پستان دو نما یکی از بالا به پایین و یکی هم نمای طرفین عکس گرفته می شود.

دو روش برای ماموگرافی داریم یک روش همان عکس معمولی است و روی فیلم گرفته می شود و نوع دیگر روشی است که جدیداً استفاده می شود و به آن ماموگرافی دیجیتال گفته می شود که تصاویر اشعه ایکس بدست آمده بر روی کامپیوتر بازسازی می شود و می تواند حتی به صورت سه بعدی بازسازی شود که به این روش ماموگرافی  سه بعدی هم می گویند. این روش برای تشخیص ضایعات پستانی دقت بیشتری دارد.

به علت فشرده شدن پستان ها این روش اندکی دردناک است ولی در حد چند ثانیه است که می توان تحمل کرد. برای راحتی بیشتر بهتر است این کار در دوره قبل از عادت که پستان ها حساس می باشند انجام نشود.همچنین توصیه دیگر این است که قبل از ماموگرافی از دئودورانت ها و پودر های زیر بغل استفاده نشود.

غربالگری سرطان پستان : همانطور که می دانید سرطان پستان یکی از شایع ترین سرطان های زنان است لذا انجام غربالگری برای تشخیص زودرس آن مهم است.

بعد از ماموگرافی چه اتفاق هایی می افتد؟

گرافی گرفته شده و برای تشخیص نرمال بودن یا غیرنرمال بودن برای متخصص رادیولوژی فرستاده می شود و گزارش آن همراه گرافی های گرفته شده بعد از مدت معین خدمت شما داده می شود که جهت اظهار نظر نهایی و تصمیم گیری بر مبنای مشکل

و معاینه شما خدمت پزشک متخصصتان که پزشک زنان یا جراح می باشد می برید. در صورتی که نیاز به گرفتن نمونه یا جراحی باشد، شما به متخصص جراح که در مورد بیماری های پستان آموزش دیده باشد فرستاده می شوید. همچنین بسته به گزارش ماموگرافی پیگیری های شما می تواند در صورت نرمال بودن سالیانه یا در صورت مشاهده موارد مشکوک نزدیک تر باشد.

اگر نتیجه ماموگرافی نرمال نباشد چه اتفاقی می افتد؟

در صورتی که جواب نرمال نباشد نگران نباشید. تقریبا یک دهم افرادی که ماموگرافی آن ها شواهد احتمالی بدخیمی دارند در نهایت بدخیم می شوند، بنابراین در صورتی که ماموگرافی نرمال نباشد مبنی بر وجود بدخیمی نیست و باید اقدامات دیگری برای تشخیص قطعی صورت گیرد.

اقداماتی که معمولا در صورت ماموگرافی غیرنرمال انجام می شود عبارتنداز :

  • ماموگرافی مجدد با بزرگنمایی جهت مناطق مشکوک گزارش شده :

در صورتی که بافت پستان ضخیم باشد ممکن است بعضی نواحی کامل دیده نشود بنابراین با تدابیری که انجام می شود و با وسایل خاص، ناحیه مشکوک جداگانه و با بزرگنمایی بیشتر مورد بررسی قرار می گیرد.

سونوگرافی : معمولا در افرادی که بافت ضخیم پستانی دارند و جوان هستند ماموگرافی به طور کامل نمی تواند همه نواحی را بررسی کند لذا نیاز است ک از لحاظ سونوگرافی هم کمک گرفته شود که مشخص شود نواحی که به عنوان ضخیم شدگی گزارش شده اند آیا تجمع بافتی است یا بینشان توده ای وجود دارد که دیده نشده است. همچنین بعضی از مشکلات پستان مانند وجود کیست ها با ماموگرافی قابل تشخیص نمی باشند و نیاز به اقدام کمکی مانند سونوگرافی برای تشخیص دارند.

غربالگری سرطان پستان

  • نمونه گیری بیوپسی

در صورتی که با اقدامات انجام شده مانند سونوگرافی و ماموگرافی و معاینه وجود توده یا ضخیم شدگی بافتی غیر متعارف تشخیص داده شد، برای تشخیص علت آن نیاز به نمونه گیری می باشد که بسته به تشخیص پزشک که معمولا پزشک جراح است نمونه گیری با سوزن های مخصوص نمونه گیری یا بوسیله برداشتن توده، تحت بی هوشی در اتاق عمل انجام می شود که بسته به این جواب قطعی تصمیم گیری انجام می شود.

آیا معاینه پستان توسط فرد یا پزشک جایگاهی در تشخیص دارد؟

اکنون در متون علمی زیاد تاکید بر معاینه نمی شود زیرا مشاهده شده که این اقدام باعث استرس افراد و مراجعات بی مورد به پزشک شده است ولی اینطور نیست که ارزشی نداشته باشد. زیرا خیلی از اختلالات توسط معاینه کشف می شود و این موضوع باعث توجه فرد به سلامتی پستان ها می شود. لذا توصیه می شود خانم های 20 سال به بالا ماهیانه بعد از اتمام قاعدگی طبق اصولی که توسط مراقبین بهداشت آموزش داده می شود پستان های خود را معاینه کنند و سالیانه نیز توسط پزشک معاینه شوند زیرا لزوما یافته های معاینه همیشه با یافته های سونوگرافی و ماموگرافی مطاقبت ندارد.

آیا به جای ماموگرافی می توانم MRI انجام دهم؟

مثبت کاذب زیادی دارد لذا MRIبه عنوان وسیله غربالگری در همه افراد قابل انجام نیست و باعث اقدامات و نمونه گیری های غیر لازم می شود بنابراین این روش را برای غربالگری افراد پر خطر از لحاظ سرطان پستان مانند افرادی که سابقه خانوادگی مثبت یا ژن مثبت سرطان دارند انجام می شود.

هر چند وقت یکبار باید ماموگرافی انجام دهم؟

اتفاق نظر کاملی در این مورد وجود ندارد و این توصیه ها سالیانه معمولاً تغییر می یابد ولی آنچه که واضح است بسته به میزان خطر به فرد توصیه می شود و در افرادی که کم خطر از لحاظ سرطان پستان هستند معمولاً یک ماموگرافی در سن 40 سالگی به عنوان پایه انجام می شود. سپس از سن 45 سالگی سالیانه یا دو سال یکبار ارزیابی ماموگرافی صورت می گیرد.

پاسخ

دو + نوزده =

Call Now Buttonتماس با دکتر