17 فوریه

کولپوسکوپی

کولپوسکوپی

کولپوسکوپی

به طور کلی کولپوسکوپی نوعی روش درمانی – تشخیصی است که به منظور تشخیص سرطان دهانه رحم  و پیش سازهایش مورد استفاده قرار می گیرد. در این روش از دستگاهی به نام کولپوسکوپ استفاده می شود که در حقیقت بوسیله آن دهانه رحم با بزرگنمایی بالا مشاهده میشود و در صورتی که مورد مشکوکی مشاهده شد ، از آن نمونه گیری می شود و برای آزمایشگاه پاتولوژی فرستاده میشود و در آن سلولها بررسی شده و از لحاظ ابتلا به بیماری های دهانه رحم از جمله پیش سازهای سرطان دهانه رحم یا خود سرطان دهانه رحم بررسی میشود.

این روش به اضافه پاتولوژی که فرستاده میشود دقت بالای 99 درصدی در تشخیص اختلالات دهانه رحم دارد و روش تشخیصی اصلی برای سرطان دهانه رحم و پیش سازهایش است و در قدم بعدی بعد از پاپ اسمیر و آزمایش تعیین نوع ویروس زگیل تناسلی برای اثبات تشخیص قرار دارد.پاپ اسمیر در حقیقت روش غربالگری است و حساسیت آن بین ۵۰ تا ۷۰ درصد است ،ولی این روش ،روش تشخیصی است.

کولپوسکوپی برای چه کسانی انجام میشود؟

 • در صورت غیرطبیعی بودن نتیجه تست پاپ اسمیر و احتمال وجود سلول های سرطانی
 • افرادی که دارای  ترشحات مزمن غیر طبیعی هستند و بادرمان بهبود نیابند و علت این ترشحات نیز مشخص نشده و به علت عفونت نمیباشد.
 • افرادی که مبتلا به انواع پرخطر زگیل تناسلی هستند.
 • بانوانی که پس از تماس جنسی ، لکه بینی دارند.
 • افرادی که دهانه رحمشان غیر طبیعی باشد.
 • گاهی کولپوسکوپی در اتاق عمل بعد از تشخیص نوع ضایعه برای مشخص کردن دقیق محدوده ضایعه در هنگام برداشتن ضایعه در اتاق عمل به کار میرود و به این صورت نقش درمانی هم دارد..

کولپوسکوپیچگونگی انجام کولپوسکوپی

در این روش بیمار بر روی تختهای مخصوص معاینه زنان میخوابد سپس بعد از گزاشتن وسیله معاینه واژینال جهت بیمار کولپوسکوپی انجام میشود.

دستگاه کولپوسکوپ از دو چشمی برخوردار است( مانند میکروسکپ) که توسط آن ها پزشک قادر به مشاهده داخل واژن و دهانه رحم  می باشد.

در واقع این چشمی ها قابلیت زوم کردن دارند و از این طریق می توان اختلالات کوچک را هم رویت نمود. در این روش ابتدا دهانه رحم با بزرگنمایی های مختلف مشاهده میشود و در صورت لزوم برای مشاهده دقیق تر عروق با نور سبز نیز مشاهده میشود سپس برای رنگ آمیزی و بررسی نقاط غیر نرمال از محلول اسید استیک یا لوگول که حاوی ید است استفاده میشود، سپس دوباره با بزرگنمایی های مختلف بررسی صورت میگیرد.

در صورت مشاهده موارد غیر نرمال نمونه گیری انجام میشود، این روش مشاهده و نمونه گیری علاوه بردیدن دهانه رحم برای دیدن دیواره های واژن و دستگاه تناسلی خارجی که فرج یا ولو نامیده میشود نیز کاربرد دارد و بیماری ها، موارد پیش بدخیم یا بدخیم این نواحی را نیز میتوان تشخیص داد.

به منظور بررسی دقیق تر و حفظ تصاویر دیده شده می توان دستگاه را با مانیتور متصل کرده و تصاویر را برای مشاهده توسط سایر متخصصان یا ارزیابی توسط نرم افزارهای موجود آنالیز یا تحلیل ذخیره کرد.

پس از انجام بیوپسی و مشاهده نتیجه درمان مقتضی برای بیمار انجام میشود.

مزایای کولپوسکوپی

 1. با استفاده از این روش می توان تغییرات سرطانی یا پیش  سرطانی را در مراحل اولیه شناسایی کرد و با تشخیص به موقع درمان آغاز می شود.
 2. دقت این روش بسیار بالا می باشد. ( حدود 99 درصد )

کولپوسکوپیاقدامات قبل از انجام کولپوسکوپی

 • این بهتر است در دروان قاعدگی صورت نگیرد.
 • از دو روز قبل از انجام کولپوسکوپی ، مقاربت جنسی صورت نگیرد.
 • از دو روز قبل از کولپوسکوپی دوش های واژینال استفاده نشود.
 • از دو روز قبل استفاده از پماد یا دارو های واژینال را کنار بگذارید.
 • پس از بیوپسی ممکن است دچار خون ریزی شوید بنابراین روز عمل به همراه داشتن نوار بهداشتی الزامی می باشد.
 • بانوان باردار یا افرادی که تحت درمان با داروی به خصوصی  خصوصا داروهای ضد انعقاد هستند ، باید به پزشک خود اطلاع بدهند.

عوارض کولپوسکوپي

این روش عوارض خاصی ندارد . تنها عارضه آن برای افرادی که بیوپسی داشته اند  خونریزی ، لکه بینی یادرد هنگام انجام بیوپسی  است.

انجام این روش در دوران بارداری نیز مانعی ندارد، ولی بهتر است متخصص در جریان قرار گیرد ،زیرا در این دوران بهتر است نمونه گیری از داخل دهانه رحم انجام نشود.

بهتر است در دوران قاعدگی انجام نشود چرا که در این شرایط مشاهده بافت های دشوار خواهد بود.

در صورت انجام بیوپسی جواب آن بسته به مرکز معمولا دوهفته بعد آماده میشود.

بعد از انجام کولپوسکوپی تا ۴۸ ساعت از داروهای واژینال یا انجام مقاربت باید ممانعت شود.

در صورت چه علایمی بعد کولپوسکوپي باید به پزشک مراجعه کرد؟

 1. خونریزی شدید که به مرور کم نشود(بیشتر از یک نوار بزرگ در دوساعت)
 2. ادامه خونریزی بیشتر از یک هفته
 3. ترشحات بد بوی واژینال
 4. درد لگن یا دلپیچه که با مسکن بهتر نشود
 5. تب یا دمای بدن بالای ۳۸​

پاسخ

Call Now Buttonتماس با دکتر