10 مارس

کیست غده بارتولن

کیست غده بارتولن چیست ؟

کیست غده بارتولن در حقیقت ساک حاوی مایع است که وقتی مجرای غده بارتولن بسته می شود، جمع می شود و باعث ایجاد تورم خواهد شد.

غددبارتولن دو غده هستند که در ورودی واژن قرار گرفته اند و باعث مرطوب شدن واژن می شوند و اگر مجرای این غدد بسته شود باعث ایجاد مشکلاتی شده که این درگیری می تواند یک طرفه یا دو طرفه باشد.

کیست غده بارتولنعلائم کیست بارتولن چیست ؟

اکثر بیماران از احساس لمس توده شاکی هستند ولی این کیست ها می توانند بدون علامت و تورم هم باشند. گاهی ممکن است باعث ایجاد درد یا ناراحتی در هنگام راه رفتن ، نشستن یا مقاربت جنسی شوند. اگر کیست بارتولن دچار عفونت شود حتی می تواند باعث ایجاد آبسه شود که علائم آن به صورت ذیل است :

  1. درد شدید به هنگام راه رفتن نشستن یا مقاربت
  2. تورم
  3. قرمزی

آیا باید به پزشک مراجعه داشته باشم ؟

در صورتی که احساس تورم داشته باشیم یا هنگامی که این مشکل باعث درد در راه رفتن ، نشستن یا مقاربت شود، جهت حل مشکل باید به پزشک مراجعه کنیم.

آیا برای تشخیص نیاز به انجام آزمایش خاصی وجود دارد ؟

اگر کیست بارتولن تبدیل به آبسه شده باشد ترشحات آبسه جهت کشت نوع باکتری دخیل به آزمایشگاه فرستاده می شود تا در صورت نیاز به آنتی بیوتیک ، آنتی بیوتیک موثر تجویز گردد.

در صورتی که این کیست در سن بالای 40 سال تظاهر پیدا کند کیست برداشته شده و قسمتی از آن به عنوان بیوپسی به آزمایشگاه پاتولوژی فرستاده می شود. زیرا در این سنین علت ایجاد این کیست می تواند بدخیمی این غده ، اگرچه نادر است ، باشد.

نمونه زیر میکروسکوپ مشاهده شده و در صورت وجود سلول های مشکوک به بدخیمی گزارش می گردد.

کیست غده بارتولندرمان کیست غده بارتولن به چه صورت است ؟

درمان بسته به سن فرد مبتلا و ایجاد علائم آن دارد. لذا در صورت بدون علامت بودن و سنین پایین ممکن است نیاز به درمان نباشد. به طور کلی درمان های موجود عبارتند از :

  • تخلیه کیست یا آبسه : در این روش سوراخ کوچکی بر روی بخش متورم ایجاد می کنند و آبسه تخلیه می شود و به جای آن وسیله ای به نام کاتتر که دارای بالون می باشد داخل کیست گذاشته می شود تا به تدریج باعث تخلیه ترشحات شود. این وسیله حتی تا یک ماه هم می تواند داخل کیست گذاشته شود و به مرور باعث ایجاد سوراخ جدیدی برای کیست می شود. پس از اطمینان از تخلیه ترشحات و برطرف شدن تورم، کاتتر خارج می شود. این کاتتر را می توان در مطب هم تعبیه کرد ولی در صورت وجود آبسه نیاز به بستری شدن در بیمارستان و تجویز آنتی بیوتیک دارد.
  • جراحی : در صورتی که درمان با تخلیه صورت نگیرد یا اینکه عود های مکرر داشته باشد یا بیمار سن بالای 40 سال داشته باشد، جراحی انجام می شود. در جراحی می توان کیست را به صورت کامل برداشت یا اینکه کیست را باز کرد و کف کیست را در معرض سطح بیرونی قرار داد تا تخلیه  به طور کامل صورت گیرد. همچنین در موارد عود مکرر و سن بالا نمونه جهت کنار گذاشتن بدخیمی به آزمایشگاه پاتولوژی فرستاده می شود.

پاسخ

Call Now Buttonتماس با دکتر