10 دسامبر

واکسیناسیون HPV

واکسیناسیون HPV

واکسیناسیون HPV : ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV باعث زگیل تناسلی و سرطان دهانه رحم می شود. عفونت پایدار با انواع پرخطر این ویروس باعث سرطان دهانه رحم می شود. همچنین این ویروس می تواند موجب ایجاد سرطان فرج ، واژن ، مقعد ، دهان ، گلو و آلت تناسلی در هر دو جنس شود. تاکنون سه نوع واکسن برضد انواع پر خطر ویروس که باعث سرطان می شوند ساخته شده است.

15 نوع از حدود 100 نوع ویروس HPV پر خطر هستند که عبارتند از :

  • نوع 16 و 18 در 70 درصد افراد
  • نوع 58 ، 42 ، 45 ، 33 و 32 در 10 درصد افراد
  • نوع 59 ، 56 ، 51 ، 39 و 35 در تعداد کمی از افراد

انواع واکسن HPV

تاکنون سه نوع واکسن HPV ساخته شده است که عبارتند از :

Gardasil -9

دارای نقش حفاظتی برضد ویروس های نوع 6 ، 11 ، 16 ، 18 ، 31 ، 33 ، 45 ، 52 و 53

Gardasil

دارای نقش حفاظتی برضد ویروس های 6 ، 11 ، 16 ، 18

Cervarix

دارای نقش حفظتی برضد ویروس های نوع 16 و 18

HPV و انواع آن

زمان تجویز و دوز مصرفی واکسن HPV

این واکسن تزریقی است و دوز آن بستگی به سن و سطح ایمنی فرد دارد.

  1. در افراد زیر 15 سال با سیستم ایمنی نرمال : دو دوز به فاصله 6 ماهه
  2. افراد 15 سال به بالا با سیستم ایمنی نرمال : سه دوز با فاصله ( دومین دوز یک تا دو ماه از اولین دوز و دوز سوم با فاصله 6 ماه )
  3. مبتلایان به ویروس HIV و افراد مبتلا به نقص ایمنی : سه دوز بدون ارتباط با سن با فاصله های مانند بالا

چه کسانی باید این واکسن را دریافت کنند ؟

در کشور های آمریکایی این واکسن به دختران بین 9 تا 26 سال و پسران 9 تا 21 سال که از لحاظ جنسی فعالند توصیه می شود، ولی سن تجویز آن بسته به فرهنگ هر کشور که در چه سنی در معرض ارتباط جنسی هستند می تواند متغیر باشد. اگر قبل از ابتلا به HPV و قبل از شروع رابطه جنسی تجویز شود ، بیشترین تاثیر را خواهد داشت. ولی در مطالعات دیده شده است استفاده از این واکسن حتی در صورت ابتلا به HPV و پاپ اسمیر غیر نرمال و زگیل تناسلی هم دارای فایده است و می تواند تا حدی از پایدار شدن ویروس و ایجاد تغییرات بدخیم در سلول ها جلوگیری کند.

ایمنی واکسن تا چه زمانی می باشد ؟

به دلیل اینکه اطلاعات مربوط به واکسن مربوط به دهه اخیر است ، لذا محققان به طور دقیق نمی دانند اثر بخشی این واکسن تا کی ادامه دارد. ولی در مطالعات سطح ایمنی 10 ساله تاکنون گزارش گردیده است.

آیا بعد از واکسیناسیون هنوز نیاز به انجام تست پاپ اسمیر می باشد ؟

انجام پاپ اسمیر از سن 21 سالگی توصیه می شود و همچنین قبل از تزریق واکسن لزومی به انجام پاپ اسمیر نمی باشد. لذا در صورتی که تغییری در دهانه رحم قبل از زدن واکسن ایجاد شده باشد ، اگر پاپ اسمیر صورت نگیرد می تواند نادیده گرفته شود. همچنین واکسن برضد همه انواع پرخطر نیست و به طور نادر انواع غیر شایع می تواند باعث تغییرات دهانه رحم شود که منجر به سرطان شود. لذا بعد از واکسیناسیون هنوز نیاز به انجام پاپ اسمیر وجود دارد.

واکسیناسیون HPV

عوارض واکسیناسیون HPV چیست ؟

واکسن HPV کم عارضه است. ممکن است باعث التهاب ، تورم و درد در ناحیه تزریق شود. بعد از زدن واکسن امکان غش کردن وجود دارد ، لذا بهتر است بلافاصله بعد از زدن واکسن بلند نشوید.

در حال حاضر تجویز واکسن در حاملگی توصیه نمی شود ولی در صورت تزریق اتفاقی، تاکنون عارضه جنینی گزارش نشده است.

در نهایت این واکسن خطر خاصی نداشته و فواید مصرف آن بهتر از معایب آن است.

آیا این واکسن واقعا موثر است ؟

در مطالعات نشان داده شده است که استفاده از واکسن در پیشگیری از عفونت HPV و ضایعات پیش بدخیم دهانه رحم موثر است. بنابراین این واکسن در مردان باعث کاهش زگیل تناسلی ، عفونت پایدار آلت تناسلی با HPV ، کاهش ریسک سرطان آلت و مقعد می شود و همچنین باعث کاهش گسترش این ویروس به شریک جنسی می شود.

در بانوان نیز همانطور که گفته شد باعث کاهش سرطان دهانه رحم ، واژن ، فرج و مقعد می شود و در هر دو جنس میزان سرطان دهان و گلوی مربوط به HPV را کاهش می دهد.

آیا این واکسن از سایر عفونت های منتقله از راه جنسی جلوگیری می کند ؟

این واکسن فقط برضد HPV است و از سایر عفونت های جنسی همچون تبخال ، HIV ، تراخم ، سوزاک و سفلیس جلوگیری نمی کند. بنابراین لازم است روابط سالم برای جلوگیری از ابتلا به این عفونت ها داشته باشید.

پاسخ

Call Now Buttonتماس با دکتر