26 نوامبر

HPV

HPV

HPV : ویروس پاپیلومای انسانی یا اچ پی وی نوعی ویروس از خانواده پاپیلوما ویروسها می باشد که عضو هدف و محل فعالیتش سلولهای پوستی و مخاطات می باشد که باعث تغییرات رشد سلولها می شود که اغلب به صورت برامدگی هایی از سطح پوست که همراه ضخیم شدن پوست نیز می باشد تظاهر پیدا میکند مشهور ترین نوع تظاهر آن را ما به صورت زگیل می شناسیم.

راه های انتقال HPV

راه انتقال به صورت تماس اصطکاکی پوست با پوست یا مخاط میباشد که باعث ایجاد خراش های میکروسکوپی برای نفوذ ویروس میشود،لذا شایعترین روش انتقال به صورت تماس جنسی است که دو سطح مقطع به هم مالیده میشود.

لذا می توان گفت که ویروس HPV جزو رایج ترین عفونت هایی است که از طریق مقاربت جنسی منتقل می گردد و شایعترین نقاط درگیر جاهایی است که در فعالیتهای جنسی درگیرند ،همچنین مانند ورزشکاران کشتی که بدنشان به هم مالیده میشود،زگیل در آن نواحی که بهم مالیده میشود، نیز دیده میشود.

لازم به ذکر است که تماس بدن باسطح باعث انتقال نمی شود چون ویروس به طور بلند مدت در سطوح زنده نمیماند.

HPV

انواع ویروس HPV

پاپیلوما ویروس صدها گونه دارد و رده های مختلف موجودات به خصوص مهره داران را درگیر می کند که تاکنون حدود ۱۷۰ گونه انسانی شناخته شده است و می تواند ارگان های مختلف بدن را تحت الشعاع قرار دهد.

گونه های مختلف انسانی ویروس با توجه به رفتاری که با بافتها دارند به سه نوع کم خطر،خطر متوسط و پرخطر تقسیم بندی میشوند،انواع کم خطر فقط به صورت یک افزایش تولید سلولهای پوستی و مخاطی تظاهر مییابند که به طور مثال به صورت انواع مختلف زگیل تظاهر مییابد ولی انواع پرخطر به داخل هسته سلولها نفوذ کرده و باعث تغییراتی در ژنتیک سلولها میشود که باعث فعال شدن ژنهای ایجاد سرطان میشود.

ویروسی که باعث ایجاد زگیل میشود از نوع کم خطر(نوع ۶،۱۱) است و به سرطان تبدیل نمیشود ولی از انجا که ممکن است همراه انتقال انواع کم خطر انواع پرخطر نیز منتقل شود ،لذا در کسانی که خصوصا زگیل تناسلی دارند بررسی از لحاظ انواع پرخطر نیز انجام میشود تاریسک ابتلا به سرطان ارزیابی شود.

ارزیابی از طریق نمونه گیری از سلولهای پوستی یا مخاطی الوده است و ازمایش خونی برای پیش بینی ابتلا وجود ندارد

🎈انواع پر خطر ویروس HPV  می توانند باعث درگیری و سرطان مقعد ، گردن و دهانه رحم ، آلت تناسلی ، فرج و حتی سرطان دهانی بیانجامند.

روش انتقال زگیل تناسلی

همانطور که در ابتدای مقاله ذکر شد ، ویروس HPV می تواند سبب ایجاد زگیل تناسلی شود که راه های انتقال آن نیز از طریق ارتباط جنسی ( حتی به صورت تماس پوستی ) می باشد و به سادگی از فردی به فرد دیگر قابل انتقال است.

از این رو افرادی که ارتباطات جنسی فعالی از طریق واژن یا مقعد دارند ، بیش از سایرین در معرض ابتلا به زگیل تناسلی قرار دارند.

لازم به ذکر است که این ویروس از طریق تماس پوست به پوست نیز قابل انتقال می باشد ، لذا می تواند بدون رابطه جنسی نیز منتقل گردد.

HPV

آیا می توان از طریق استفاده از کاندوم از انتقال ویروس HPV جلوگیری کرد ؟

با وجود کاندوم ، ویروس قادر به انتقال نخواهد بود ؛ اما از آنجا که کاندوم نمی تواند کلیه سطح ناحیه تناسلی را پوشش دهد در نتیجه احتمال دارد ویروس از طریق بخش هایی که توسط کاندوم پوشانده نشده اند منتقل گردد.

احتمال انتقال ویروس HPV بیشتر زمانی اتفاق می افتد که زگیل تناسلی وجود داشته باشد ، اما توجه داشته باشید که امکان انتقال این ویروس حتی پس از ناپدید شدن زگیل هم وجود خواهد داشت.

آیا یک خانم باردار مبتلا به زگیل تناسلی می تواند این ویروس را به فرزند خود منتقل کند ؟

خیر ، امکان انتقال زگیل تناسلی از طریق بغل گرفتن ، بوسیدن ، استحمام ، شنا ، ظرف غذای مشترک ، توالت فرنگی و مواردی از این قبیل ، وجود ندارد.

علائم زگیل تناسلی

غالبا زگیل تناسلی فاقد درد است ، اما بسته به موقعیت قرار گیری و همچنین سایز آن می تواند با خارش و ناراحتی همراه باشد.

لازم به ذکر است که در صورت ادغام چند زگیل تناسلی با هم ، اندازه آن می تواند تا چند سانتی متر افزایش یابد.

از نشانه ها و علائم زگیل تناسلی در مردان و زنان می توان به ترشح و خارش توام با احساس درد ناخوشایند اشاره کرد.

زگیل تناسلی در آقایان

محل پیدایش زگیل تناسلی در مردان می تواند در اندام تناسلی ، مجاری ادرار ، رکتوم و اسکروتوم باشد.

زگیل تناسلی در مردان می تواند به یکی از اشکال زیر نمایان گردد :

  1. بر روی آلت تناسلی و به شکل نرم همراه با توده هایی برجسته و با سطحی صاف
  2. به صورت زگیل در نواحی مقعد و همراه با سطحی خشن

HPV

این زگیل ممکن است به صورت خشن و با سطحی تیره یا به شکل گل کلم نیز دیده شود.

این زگیل ها معمولا بزرگ هستند ، اما برخی از آن ها نیز به صورت مسطح بوده و تنها کمی برجسته تر از سطح پوست می باشند.

در برخی موارد ، زگیل تناسلی در مردان به صورت درونی می باشد ، در پاره ای دیگر از موارد نیز به صورت بیرونی بوده و با مو پوشیده شده است.

زگیل تناسلی در خانم ها

زگیل تناسلی معمولا در همه خانم ها ظاهری یکسان دارد و غالبا در نواحی مرطوب اطراف واژن و همچنین دهانه واژن ظاهر می شود.

در صورتی که زگیل تناسلی در اندام تناسلی بیرونی باشد ، باید دهانه رحم ، کانال واژن و مقعد را به طور کامل مورد بررسی قرار داد.

توجه داشته باشید که عمدتا زگیل های تناسلی در زنان ، فاقد هر گونه علامتی هستند و از این رو به ندرت ممکن است که خانم ها بعد از مقاربت جنسی ، احساس خارش ، خونریزی یا ترشح داشته باشند.

پاسخ

Call Now Buttonتماس با دکتر